Jak się przygotować do kredytu mieszkaniowego

Hej,

W dzisiejszej publikacji podzielę się z Wami, tylko 5 wskazówkami jak się przygotować do kredytu mieszkaniowego.

Jeżeli jesteś przed podjęciem decyzji, gdzie i czy złożyć wniosek, może któryś z punktów pomoże Ci podjąć decyzję czy masz tyle czasu, wiedzy i chęci by się samemu z tym ciężkim zadaniem mierzyć.

 

Jeżeli odpowiedź brzmi nie lub potrzebujesz więcej wskazówek , zapraszam do kontaktu

 

Cześć,

W dzisiejszej publikacji podzielę się z Wami, tylko 5 wskazówkami jak się przygotować do kredytu mieszkaniowego.

 

Po pierwsze dobrze jest zweryfikować swoją bazę BIK. Jest to bardzo ważny czynnik, wpływający na ocenę wiarygodności Kredytobiorcy, w oczach Banku. Jest to szczególnie ważne przy osobach, które korzystają z kredytów w różnej formie (limity odnawialne, karty kredytowe, kredyty gotówkowe, allegro Pay, itp.). Bardzo ważne jest byś nie posiadał opóźnień w spłacaniu innych zobowiązań i / lub żeby Twój limit na karcie czy w rachunku nie był utrzymywany na poziomie powyżej 90% wykorzystania przyznanych środków, przez dłuższy okres czasu, ponieważ może obniżyć to twoja punktację w badanym raporcie BIK.

 

W kolejnym punkcie trzeba wspomnieć nt. zgromadzenia i / lub utrzymania środków na koncie by przedstawić Bankowi posiadanie wkładu własnego. Jeżeli zbliżasz się do złożenia wniosku zadbaj by móc w jasny sposób przedstawić posiadanie ich na swoim rachunku, np. w formie lokaty terminowej. Większość Banków nie przyjmuje wytłumaczeń nt. posiadania wkładu własnego w gotówce. Pamiętaj również, że przybudowie domu, wkładem własnym będzie działka na którym będziesz realizował swoją inwestycję budowlaną.

 

Po trzecie udokumentowanie i przedstawienie uzyskiwanego dochodu … no właśnie i tutaj bardzo ważne jest z jakiego tytułu uzyskujemy wynagrodzenie / dochód. Poszczególne typy dochodu będą od Kredytobiorcy wymagały odpowiedniego stażu pracy, jak i również przedstawienia stosownych dokumentów.

 

Czwartym czynnikiem może być zmiana pracy. Niestety tutaj również metodyka Banku jest bezlitosna i Twoja przerwa w wykonywaniu zawodu nie może być dłuższa niż 30 dni i / lub musi wykazać odpowiedni staż pracy u obecnego pracodawcy jak i swoim dotychczasowym życiu zawodowym (uspokoję, nie musisz przynosić kontraktów i umów, wystarczy wykazanie wpływów z tytułu wynagrodzenia, w badanym przez Bank okresie).

Piąte powstrzymaj się (o ile możesz) przed zaciąganiem nowych zobowiązań jak i badaniem wszystkich możliwych opcji kredytowych za pomocą złożenia wniosku. Właśnie w tym punkcie pokazujemy cenną pomoc jaką jest konsultacja z pośrednikiem finansowym, na którym to spotkaniu, bez sporządzenia nowego zapytania w BIK, Kredytobiorca dowie się jaką ma zdolność jak i dowie się jakiej wielkości raty 9potencjalnie) będzie płacił w danym Banku. Ilość zapytań kredytowych może stanowić kolejny czynnik osłabiający naszą pozycję przed złożeniem docelowego wniosku kredytowego.

EXTRA:

Warto przygotować sobie podstawowe informacje nt.

– Banków z którymi współpracujesz na podstawie, np. prowadzenia rachunku czy też prowadzenia lokat,

– przygotowania informacji nt. średniej swojego dochodu z 3 i 6 ostatnich miesięcy,

 – określenia jaką maksymalnie ratę możesz płacić by Twój budżet miesięczny był bezpieczny,

– do sporządzenia symulacji warto przygotować sobie potencjalne ceny mieszkań / domów jakimi jesteś zainteresowany

– być szczerym, tzn. nie zatajać informacji, które mogą okazać się istotne dla prowadzącego waszą kredytowa sprawę pośrednika

 

 

 

Warto jest zweryfikować swoją zdolność kredytową przed zawarciem umowy rezerwacyjnej czy też innej umowy wiążącej strony, by nie narażać się na dodatkowe koszty.

Udostępnij wpis eksperta

Zobacz też inne wpisy ekspertów

Wakacje Kredytowe już od czerwca 2024r.

Od czerwca ponownie ruszają Wakacje Kredytowe – kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę raty kredytu mieszkaniowego dwukrotnie między 1 czerwca a 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia. Tym razem rząd wprowadził kryterium dochodowe.

Zobacz wpis »

Jak wybrać ofertę kredytu hipotecznego?

Wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. To zobowiązanie na wiele lat, dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje i zrozumieć wszystkie aspekty kredytu. W tym artykule omówię kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję.

Zobacz wpis »

Mieszkanie na start

“Mieszkanie na start” to rządowy Program dopłat do rat kredytów mieszkaniowych. Stanowi on swojego rodzaju kontynuację zakończonego przedwcześnie Programu “Bezpieczny kredyt

Zobacz wpis »
Michał Kumenda

Jak znaleźć najtańszy kredyt?

Chcesz wziąć kredyt i nie wiesz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Banki kuszą Cię niskim oprocentowaniem, ale czy to jedyne na co musisz zwrócić uwagę? Nie ważne czy chcesz wziąć kredyt na samochód, lodówkę czy na wakacje – przedstawię Ci w kilku prostych punktach jak ocenić atrakcyjność oraz opłacalność danej oferty. 

 

Zobacz wpis »