Ile muszę zarabiać, żeby dostać kredyt 2%?

W dzisiejszych czasach, marzenie o własnym mieszkaniu staje się coraz bardziej realne dzięki różnym programom i inicjatywom wspieranym przez państwo. Jednym z takich programów jest „Pierwsze mieszkanie”, który oferuje preferencyjne kredytowanie w ramach Bezpiecznego kredytu 2 proc. oraz możliwość oszczędzania na mieszkanie poprzez konto oszczędnościowe. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości, warto dowiedzieć się, jakie warunki obowiązują w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” oraz ile trzeba zarabiać, aby uzyskać taki kredyt.

Warunki rządowego kredytu hipotecznego na 2 proc.

Program „Pierwsze mieszkanie” to inicjatywa wspierana przez państwo, która umożliwia korzystanie z preferencyjnego kredytu 2 proc. Współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego banki udzielają tego kredytu z uwzględnieniem określonych warunków. Aby móc skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2 proc., trzeba spełnić następujące kryteria:

  • Wiek do 45 roku życia.
  • Zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Może to obejmować także budowę domu w systemie gospodarczym.
  • Brak praw własności mieszkania lub domu oraz spółdzielczego prawa do mieszkania lub domu przed dniem udzielenia kredytu.

Warto podkreślić, że mimo nazwy „kredyt 2 proc.”, tak naprawdę oprocentowanie jest wyższe ze względu na marżę banku. W okresie pierwszych 10 lat, kiedy stosowane są dopłaty do rat kredytowych, stopa oprocentowania wynosi 2 proc. plus marża banku i ewentualna prowizja.

Dochodowa zdolność kredytowa a preferencyjny kredyt 2 proc.

Wysoka zdolność kredytowa jest kluczowym wymogiem przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, w tym o preferencyjny kredyt 2 proc. Banki analizują zarobki i historię kredytową klienta, aby ocenić, czy jest w stanie spłacić zobowiązanie. Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” uwzględnia różne sytuacje życiowe, co wpływa na maksymalną kwotę udzielonego kredytu.

Maksymalna kwota kredytu według sytuacji życiowej

Maksymalna kwota kredytu w ramach programu zależy od sytuacji życiowej wnioskodawcy:

  • Osoba samotna (singiel) może otrzymać kredyt do 500 tys. zł.
  • Osoba z co najmniej jednym dzieckiem lub małżonkiem może otrzymać kredyt do 600 tys. zł.

Zmiany w zasadach oceny zdolności kredytowej

Banki, zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), wyznaczają zdolność kredytową klienta na podstawie różnych czynników. W 2023 roku KNF wprowadziło zmianę w rekomendacji, zwiększając dostępność kredytów hipotecznych. To również wpłynęło na zdolność kredytową przy preferencyjnym kredycie 2 proc.

Kalkulator Bezpiecznego Kredytu 2 proc.

Aby oszacować, ile trzeba zarabiać, aby uzyskać Bezpieczny kredyt 2 proc., można skorzystać z dostępnych kalkulatorów online. Wprowadzając swoje dochody oraz inne dane finansowe, można uzyskać szacunkową kwotę kredytu, na jaki można liczyć.
Przykładowa strona: kwadratnawlasnosc.pl

Przykłady zarobków a zdolność kredytowa

Zarobki mają kluczowe znaczenie przy ubieganiu się o kredyt 2 proc. Przykładowo:

  • Singiel zarabiający najniższą krajową może mieć trudności z uzyskaniem preferencyjnego kredytu na najwyższą dostępną kwotę.

Osoba zarabiająca 6000 zł netto na umowę o pracę
może liczyć na większą zdolność kredytową, co pozwoli jej na zakup atrakcyjnego mieszkania w większym mieście.

Wyzwania i perspektywy na przyszłość

Wniosek o Bezpieczny kredyt 2 proc. wiąże się z wieloma aspektami, takimi jak zarobki, warunki życiowe i lokalizacja nieruchomości. Program „Pierwsze mieszkanie” stawia przed bankami i klientami wyzwania, ale również otwiera nowe perspektywy na własne mieszkanie.

Udostępnij artykuł

Zobacz też